Tarczyca jest narządem wydzielania wewnętrznego produkującym hormony. Posiadają one liczne funkcje, które są niezbędne dla organizmu. Istotnym składnikiem hormonów jest jod przyswajany z wodą i pokarmem. Z jodu i aminokwasów tarczyca wytwarza hormony takie jak trójjodotyroninę, tyroksynę i kalcytoninę. Hormony te w miarę zapotrzebowania są wydzielane do organizmu.
Hormony tarczycy stymulują rozwój i wzrost organizmu, wzmagają procesy przemiany materii i energii a także mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego (w tym mózgu).
Nadczynność tarczycy
- nadczynność tarczycy
- chorobę Graves-Basedowa
- wole nadczynne (wole guzkowe)
- uczucie gorąca.
- wzmożona potliwość
- nerwowość, niepokój, rozdrażnienie.
- drżenie rąk.
- chudnięcie, pomimo zwiększonego apetytu.
- częstsze oddawanie stolca / biegunka.
- przyśpieszenie czynności serca, uczucie kołatania serca.
- osłabienie siły mięśniowej.
Niedoczynność tarczycy
- wole niedoczynne
- niedorozwój umysłowy u dzieci
- chorobę Hashimoto
- zmęczenie/ senność
- depresja.
- zaburzenia pamięci.
- przyrost masy ciała.
- uczucie ciągłego zimna.
- zaparcia.
- spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze.
- sucha łuszcząca się blada skóra, suche włosy.
Kiedy wykonać USG tarczycy
W przypadku podejrzenia chorób tarczycy wykonuje się diagnostykę opartą o badania krwi a także usg.
USG tarczycy jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym. Jest ono podstawowym badaniem obrazowym tego gruczołu. Z tego też powodu przeprowadzane jest na etapie wczesnej diagnostyki, kiedy lekarzowi prowadzącemu zależy na stwierdzeniu stanu tarczycy przy podejrzeniach zachodzących w niej nieprawidłowości w postaci guzków, torbieli czy zwapnień. Wskazaniem do wykonania usg są także zaburzenia hormonów tarczycy stwierdzone na podstawie badania krwi.
Taka diagnostyka jest szczególnie ważna w przypadku kobiet ciężarnych czy tych, które starają się o dziecko – w takim przypadku prawidłowa diagnostyka tarczycy jest w stanie nie tylko pomóc w zajściu w ciążę, ale również i utrzymaniu jej w dobrej kondycji aż do planowanej daty rozwiązania.
Nie warto zwlekać
Badanie tarczycy należy wykonywać bezwzględnie u osób, u których w bliskiej rodzinie występowały przypadki chorób tego gruczołu.
Wskazaniem do wykonywania USG tarczycy jest również ból w okolicach szyi występujący często razem z powiększeniem węzłów chłonnych szyi szczególnie u osób, które chorują na choroby autoimmunologiczne (np. choroba Hashimoto). Ocena węzłów chłonnych w przypadku chorób autoimmunologicznych ma olbrzymie znaczenie ponieważ jest to jeden z elementów oceny zaawansowania choroby.