Badanie USG piersi

Badanie USG sutków (piersi) jest całkowicie bezbolesne i najlepiej wykonać je między 5 a 10 dniem cyklu miesięcznego. Badanie jest nieszkodliwe dla zdrowia , nie ma przeciwwskazań, również dla kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią. USG sutków zleca się także pacjentkom starszym, gdyż badanie to pomaga wykrywać takie zmiany w piersi, których nie wykaże mammografia. USG ma wiele zalet: jest badaniem nieinwazyjnym (czyli nieingerującym w organizm), łatwo dostępnym oraz bezpiecznym. W przeciwieństwie do mammografii można je wielokrotnie powtarzać. W badaniu USG można wykryć zarówno zmiany złośliwe , jak i łagodne zmiany chorobowe: torbiele, włókniaki, zwapnienia, ogniska mastopatii. Przyczyny tych zmian mogą być różne: skłonności rodzinne, zaburzenia hormonalne, zmiany w piersi wywołane przedwczesnym zakończeniem laktacji albo stany zapalne sutka, a także wszelkie nieprawidłowości wykryte w trakcie samokontroli lub w trakcie badania u lekarza. Profilaktycznie USG piersi należy wykonywać systematycznie najlepiej raz w roku, a w szczególnych przypadkach częściej np. w przypadku gruczolakowłókniaka (fibroadenoma) raz na 6 miesięcy.

W jakim wieku wykonywać badanie?

Badanie usg powinny wykonywać już kobiety młode tj. od 18-20 roku życia do ok. 50 r.ż., natomiast wykonanie pierwszego badania mammograficznego można rozważyć po 40 r.ż. Po 50 r.ż. zaleca się wykonywanie badania mammograficznego co 2 lata, zaś badanie USG w tym wieku jest badaniem uzupełniającym. W trakcie badania usg oceniamy budowę piersi, szerokość przewodów mlekowych i ich wielkość, budowę oraz charakter węzłów chłonnych pachowych. Ewentualne zmiany ocenione ultrasonograficznie są kwalifikowane do dalszej diagnostyki w biopsji gruboigłowej lub mammotomicznej.

Badanie USG piersi nie tylko dla kobiet

Badaniu usg piersi podlegają nie tylko kobiety dotyczy to także mężczyzn , którzy zgłaszają się z bólem sutka najczęściej w wyniku zaburzeń hormonalnych (np. w wyniku otyłości, przyjmowania leków hormonalnych), ale także w wyniku stosowania leków przeciwnadciśnieniowych czy leków „na prostatę”. Zdarza się, że u pacjentów przyjmujących leki z powodu przerostu prostaty występują działania niepożądane w postaci wyindukowanej ginekomastii. Ginekomastia występuje także u ludzi młodych, którzy korzystając z siłowni oczekują szybkich efektów, więc zamiast powtarzać żmudne ćwiczenia idą na skróty stosując odżywki zawierające hormony.

Inną grupą, mniej liczną, są mężczyźni, u których, jak u kobiet, wykrywa się nowotwory złośliwe sutków. Niektórzy mężczyźni bagatelizują pierwsze objawy uznając, że nowotwory dotyczą tylko kobiet. Niestety, zdarza się, że do badania zgłaszają się zbyt późno, kiedy stopień zaawansowania choroby jest już tak wysoki, że rokowania na całkowite wyleczenie są minimalne. Być może regularne uświadamianie mężczyzn zmieniłoby ten stan.

Wskazania do wykonania USG sutka

  • ból piersi,
  • twardy nieprzemieszczający się guzek wyczuwalny przez dotyk (palpacja),
  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej (np. różowawej lub zielonkawej),
  • wciągnięta brodawka sutkowa lub zaciągnięta skóra
  • zmiany na skórze o wyglądzie ” skórki pomarańczowej” (panie określają taką zmianę mianem cellulitu na skórze piersi)
  • zmiana symetrii piersi
  • kontrola wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych,
  • występowanie raka sutka w wywiadzie rodzinnym,
  • stosowanie antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej,
  • bolesny zastój w sutku w trakcie karmienia piersią.